Časté dotazy

Co je zkratka PDK?

Zkratka PDK neznamená nic jiného než PharmData kód, tedy číselník v němž má každý lékárenský produkt přiřazen svůj unikátní kód. Žádné medicínské zboží nemůže být podle platné české legislativy bez tohoto označení do lékárny prodáno, tedy dodáno do distribuční sítě lékárenského zboží v ČR.

PDK kód je tudíž pro veškeré dodávky zboží do lékáren a tedy celý farmaceutický průmysl stěžejní.

Kdo je Pharm Data?

Firma PharmData byla založena asociací velkodistributorů léčiv AVEL za účelem správy kompletního lékárenského číselníku zboží. Na tuto společnost je tedy možné se obrátit pro registraci nového uživatele či nových produktů nebo pro změnu těch stávajících.

Co je to PDK formát?

PDK formát je standardizovaný formát vytvořený společností PharmData pro automatizovanou elektronickou výměnu dat mezi velkodistributory, distributory, výrobci a obchodníky (lékárníky). Je to formát pro elektronické skladové dodací listy, automatizované dodejky a jejich přenos do distribučních skladů. Výrobce jeho pomocí komunikuje s lékárenskými velkoobchody, velkodistributor zase s lékárnami. Správce číselníku PDK tento formát průběžně vylepšuje a aktualizuje, aby přesně vyhovoval současným potřebám velkodistribuční sítě lékáren. Importovat a exportovat dodací listy ve formátu PDK je možné elektronicky prostřednictvím k tomu určené exportní brány pdkexport.cz, kterou vyvinula a provozuje společnost ONLINE APPS s.r.o. (www.onlineapps.cz). Svým zákazníkům za nevysoký měsíční paušál řeší veškeré technické aspekty této komunikace, včetně změn a aktualizací ze strany autora a správce formátu. Zákazníci tak mohou být bez starostí a bez napětí, co se kde zase změní a jak to budou řešit.

Proč mám používat dodací listy ve formátu PDK?

Zvyk je železná košile a člověk, který byl deset let zvyklý posílat dodací listy v excelu, se bude s touto praxí nerad loučit. Druhou stranou mince je ovšem příjemce, odběratel. Ruční přeťukávání dodacích listů do systému, kontrola ručně řádek po řádku, vysoká chybovost, obrovská časová náročnost a s tím spojené značné náklady na počet administrativních pracovníků na příjmu, to je stinná stránka tohoto způsobu. Potřeba nějakého strojově zpracovatelného standardu už byla dlouho zjevná, odkládání používání elektronických dodacích listů sice možné, ale dlouhodobě neudržitelné. Stále více odběratelů si toto uvědomuje a na e-dodáky v PDK přechází. Někteří to už nyní mají jako podmínku spolupráce. Ti, kteří ještě staré nestandardizované dodací listy akceptují, ale PDK formát svým partnerům důrazně doporučují. Z logiky věci se tak dříve či později stane, že kdo se tomuto trendu brání, získá z toho konkurenční nevýhodu.

Není používání formátu PDK příliš složité?

Použití PDK formátu je přitom jednoduché a velice efektivní. Prostřednictvím služby pdkexport.cz je možné napojit PDK na prakticky libovolný účetní systém, napojit na export faktur ve standardu ISDOC, ve formátu XML, CSV, JSON, či nějakém jiném strojově čitelném.

Stačí se jednoduše zaregistrovat do služby, pracovníkovi následně po telefonickém kontaktu popsat svoje představy a dohodnout se na nejlepším způsobu napojení.

Co je koncovka .DOD?

Dodací listy ve formátu PDK mají příponu .DOD.

Co je třeba pro řešení dodacích listů pro Phoenix online?

Je to jednoduché. Zaregistrujte se na stránce http://www.pdkexport.cz/registrace a následujte instrukce, které vám přijdou emailem.

Komu je možné pomocí aplikace pdkexport.cz data exportovat?

Aplikace pdkexport.cz umožnuje výrobcům zboží do lékáren export dodacího listu do největší lékárenské velkoobchodní sítě. Producenti léčiv, dodavatelé zdravotního materiálu a medicínského zboží mohou prostřednictvím této aplikace automatizovaně elektronicky datově komunikovat s velkosklady provozovanými hlavními velkodistributory léčiv v ČR. Těmi jsou Phoenix, Pharmos, Alliance Healthcare a ViaPharma.

Služba dále umožňuje generovat elektronické dodací listy dodavatelům dodávajících své zboží všem těm odběratelům, kteří elektronické dodáky podporují. Dodací listy v PDK velmi uvítají všichni odběratelé, kteří fungují na systému Mediox 3000 od společnosti Apatyka, i na dalších systémech.

Je možné používat pdkexport.cz s účetním systémem Pohoda?

Aplikaci můžete používat ať pro účetnictví používáte podnikový či účetní systém Pohoda, Helios, Money S3, Altus Vario nebo účetnictví či účetní program Ekonom, Abra, ERP, MRP, Cézar nebo úplně jiný. Aplikace je webová a multiplatformní a také nezávislá na účetním systému. Nezávislá je na operačním systému či webovém prohlížeči. K jejímu využívání vám postačí internetový prohlížeč a připojení k internetu.

Je možné exporty zcela automatizovat?

Pro zákazníky, kterým nedostačuje stupeň automatizace, který je zahrnut v běžných tarifech aplikace pdkexport.cz, nabízíme možnosti individuálního řešení. Je možné integrovat účetní můstek do účetního programu, který používáte, podle vašich individuálních potřeb. Pro tento účel nás kontaktujte. Abychom se dobře pochopili, pošlete nám seznam PDK kódů vašeho zboží nebo alespoň počet položek. Dále pošlete orientačně frekvenci s níž obvykle exportujete, počet položek, kolik se jich objevuje na jednom dokladu a také účetní software a verzi již používáte. Na základě těchto informací vám navrhneme nejvhodnejší způsob řešení.

Prostřednictvím naší služby je do PDK formátu možné konvertovat data v CSV či XML, které umí Váš účetní software či informační systém.

Je bezpečné používat pdkexport.cz přes Internet Explorer na MS Windows?

Ano, pdkexport.cz používá vysoký stupeň zabezpečení dat. Smluvní podmínky zároveň zaručují diskrétní nakládání s veškerými údaji. Zcela vylučují například jejich únik třetím stranám. Vzhledem k tomu, že je aplikace multiplatformní, můžete ji bezpečně používat na OS Linux, Unix, Windows, MacOS, iOS nebo například na mobilních zařízeních Android či iPad.